GrowKit
0,00 

Twój koszyk

Bezpieczne połączenie

Syntetyczna psylocybina co to jest?
30 stycznia 2023

Syntetyczna psylocybina - co to jest?

W dniu 8 grudnia 2022 roku, firma COMPASS Pathways, specjalizująca się w działaniu na rzecz zdrowia psychicznego, poinformowała o pozytywnych rezultatach badań nad terapią psylocybinową COMP360. COMP360 to nazwa terapii psylocybinowej opracowanej przez tą firmę. Jest to terapia oparta na jednorazowym podaniu określonej dawki mg psylocybiny w połączeniu z wsparciem psychologicznym. COMP360 to syntetyczna formuła psylocybiny. Jest to stabilizowana, wysokiej czystości polimorficzna krystaliczna syntetyzowana formuła psylocybiny. Pacjenci nie otrzymują wysuszonych magicznych grzybków.

COMPASS Pathways jest spółką farmaceutyczną z siedzibą w Londynie, która zajmuje się badaniami nad nowymi terapiami dla osób cierpiących na depresję i inne zaburzenia psychiczne, w tym na przykład na schizofrenię. Spółka specjalizuje się w opracowywaniu terapii z wykorzystaniem psychodelików, takich jak psylocybina zawarta w potocznie ujmując tzw. magicznych grzybkach, a nieco bardziej formalnie w grzybach psylocybinowych na przykład z gatunku Psilocybe Cubensis. W 2020 roku firma COMPASS Pathways złożyła wniosek o dopuszczenie do obrotu akcjami, na giełdzie papierów wartościowych NASDAQ.

Celem COMPASS Pathways jest przyspieszenie dostępu pacjentom do opartych na dowodach naukowych innowacji w zakresie zdrowia psychicznego. Skupia się na poprawie życia osób cierpiących z powodu wyzwań związanych ze zdrowiem psychicznym, którym nie pomagają obecne metody leczenia. Jest pionierem w rozwoju nowego modelu terapii psylocybinowej, w którym jej zastrzeżona formuła syntetycznej psylocybiny COMP360, jest podawana w połączeniu z pomocą psychologiczną. COMP360 zostało uznane za przełomową terapię przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) i otrzymało oznaczenie ILAP (Innovative Licensing and Access Pathway) w Wielkiej Brytanii w terapii depresji opornej na leczenie (TRD).

W największym dotychczas przeprowadzonym badaniu klinicznym na 233 pacjentach w 22 ośrodkach w 10 krajach w Europie i Ameryce Północnej, zbadano bezpieczeństwo i skuteczność terapii z użyciem psylocybiny COMP360 w trzech dawkach: 1mg, 10mg i 25mg. Wyniki opublikowane w "New England Journal of Medicine" wskazują, że jednorazowa dawka 25mg psylocybiny COMP360 w połączeniu z pomocą psychologiczną powoduje istotne, statystycznie znaczące zmniejszenie objawów depresyjnych po trzech tygodniach (p<0.001) i uzyskanie trwałego efektu terapeutycznego nawet przez 12 tygodni.

Terapia psylocybiną COMP360 wykazuje też potencjał w badaniach otwartych w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej typu II.

Pionierskie osiągnięcia w dziedzinie medycyny stanowią niewątpliwie przedmiot zainteresowania świata nauki. W najnowszych badaniach naukowcy wykazali potencjał terapii psylocybiną w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) typu II. Wyniki te zostały przedstawione podczas konferencji American College of Neuropsychopharmacology (ACNP).

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest przewlekłym zaburzeniem psychicznym, które może prowadzić do poważnych problemów emocjonalnych, społecznych i zawodowych. W ChAD typu II występują epizody depresji naprzemiennie z epizodami hipomanii, które są mniej intensywne niż w przypadku ChAD typu I. Terapia psylocybiną COMP360 okazała się obiecująca w leczeniu ChAD typu II.

Psylocybina jest obecnie badana jako potencjalne leczenie dla różnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, lęk czy uzależnienia. jednak już wiadomo, że w przypadku ChAD typu II, terapia psylocybiną COMP360 była w stanie wywołać korzystne zmiany w funkcjonowaniu pacjentów, zwiększając ich jakość życia.

Badanie otwarte, w którym uczestniczyło 25 osób z ChAD typu II, miało na celu ocenę bezpieczeństwa i tolerancji terapii psylocybiną COMP360. Uczestnicy byli poddawani terapii przez okres 12 tygodni, a ich stan psychiczny oceniano za pomocą kwestionariuszy oraz mierników nastroju. Ważnym elementem badania było zastosowanie terapii wspomaganej przez specjalnie przeszkolonych terapeutów, którzy pomagali pacjentom w czasie sesji terapeutycznych.

Wyniki badania wykazały, że terapia psylocybiną COMP360 jest dobrze tolerowana przez pacjentów i nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Co więcej, uczestnicy badania doświadczyli znaczącej poprawy w zakresie objawów depresji i lęku, a także w funkcjonowaniu społecznym i zawodowym. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że wyniki te pochodzą z badania otwartego, co oznacza, że nie można wykluczyć wpływu placebo na obserwowane efekty.

Mimo to, badanie terapii psylocybiną COMP360 stanowi ważny krok na drodze do zrozumienia potencjalnych korzyści wynikających z zastosowania tej substancji w leczeniu choroby afektywnej dwubiegunowej typu II. Naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań, takich jak randomizowane, kontrolowane próby kliniczne, które pozwolą na rzetelniejszą ocenę skuteczności terapii psylocybiną COMP360.

Warto zauważyć, że terapia psylocybiną nie jest jedynym podejściem do leczenia ChAD, ale może stanowić cenną alternatywę dla osób, które nie reagują na tradycyjne metody leczenia lekami stabilizującymi nastrój czy terapia elektrowstrząsowa. Inną zaletą terapii psylocybiną jest jej potencjalna zdolność do przyspieszenia procesu terapeutycznego, co może być szczególnie ważne dla pacjentów z ChAD typu II, którzy często zmagają się z przewlekłymi objawami.

Psychodeliki a świadomość
lockusercartmagnifiercrossmenu